Windows RT Alanlar Pişman Oldu

0
963
Windows 10 gibi yeniliklerini duyuran Microsoft tarafı, pek ilgi görmeyen Windows sürümü Windows RT alanlar pişman oldu. Windows yaptığı açıklamada cihazın devam etmeyeceğini fakat minik bir güncelleme alacağını duyurdu.

Microsoft’un ARM tabanlı işlemciler için hazırladığı ve genellikle tabletlerde kullanılan Windows RT sürümü, beklenen ilgiyi görmemişti.
Uzun zamandır .exe komut seti için yazılan Windows uygulamalarının x86 komut seti için hazırlandığını biliyoruz. Bu yüzden .exe uzantılı programların çok büyük bir çoğunluğu, Windows RT’de çalışmıyordu. Eğer Windows RT tabanlı bir tabletiniz varsa, kısaca sadece market ile yetinmeniz gerekiyordu ki Microsoft’un marketinde hala iOS ve Android kadar çeşitli uygulama konusunda sıkıntı mevcut. İşte sorunun ana kaynağı bu olmuştu.

Artık Intel’in yeni nesil Atom ve Core M işlemcileri gibi fansız üst seviye işlemcilerle beraber x86 altında bile başarılı Windows Tabletler satışa sunulmaya başlandı. Bu yüzden Windows RT’ye olan ilgi, çok daha azaldı.

WinSuperSite.Com’un üst seviye bir Microsoft yetkilisiyle kurduğu iletişimle beraber yetkiliye Windows RT’nin geleceği soruldu.

Windows RT, Windows 10 ile beraber ölüm sürecine geçiyor!

Zaten Windows RT yaşıyor muydu diye soracaksınız haklısınız. Ama bir umut belki Windows 10 gibi bir sürüm gelir diye bekleyenler için kötü haberimiz var.

Windows 10 için tanıtımlarda hep Windows 10, PC ve akıllı telefonlar için dillendirildi. Yani 3. bir RT sürümü hiç olmayacak izlenimi verildi.

Evet Windows 10 RT diye bir sürüm olmayacak.

Windows 8.1 RT kullanan pek çok cihaza ne olacak? Güncelleme almadan öyle kalacaklar mı?

Yetkiliye göre Windows 8.1 RT sürümüne, Windows 10 özelliklerini katacak kapsamlı bir güncelleme gelecek. Tabi Windows 10 gibi olmayacak ama ekosistem arasında çok büyük farklılıklar olmayacak.

Fakat yeni bir tablet alırken, şimdilik Windows RT tabanlı bir cihaz almaya uzak durmak lazım gibi gözüküyor. Çünkü geleceğinin olmadığı açıkça ortaya çıktı.

shiftdelete