Google Nexus 6, Galaxy Note 4 Kapışması

0
1947
Google’ın en güçlü Nexus 6 modelini, Samsung Galaxy Note 4 ile karşılaştırıyoruz. Bakalım son dönemin en güçlü phablet modellerinden hangisi daha iyi özelliklere sahip. Google Nexus 6 VS. Samsung Galaxy Note 4 Bu makalemizde Google’ın Motorola donanım ortaklığıyla ürettiği en son ve en güçlü Nexus telefonu olan Nexus 6’yı, Samsung’un en güçlü telefonu olan Galaxy Note 4 ile karşılaştıracağız.
Phablet kategorisinde bulunan her iki cihaz da birbirinden güçlü özellikler barındırıyor. Bakalım iki cihazdan hangisi daha başarılı özellikler sunuyor. Tasarım Cihazların tasarımı ile başlarsak Nexus 6, 10.1 mm ile daha kalın ve 184 gram ile daha ağır bir kasaya sahip. Note 4 ise, 8.5 mm ile daha ince ve 176 gr ile daha hafif kasası ile dikkat çekiyor. Tabi telefonların boyutu da farklı. Biri 5.7 inç bir diğeri de 6 inçlik telefonlar. Ağırlık farkı olması da doğal. Ancak kasanın ek özelliklerine baktığımızda Nexus 6’nın, suya ve toza dayanıklı olma özelliği nedeniyle daha dayanıklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Ekranları karşılaştırdığımızda her iki cihaz da Corning Gorilla Glass 3 korumalı 1440p Quad HD ekran kullanıyor. Nexus 6, 5.96 inç boyut, 493 ppi piksel yoğunluğu ve AMOLED türde ekran kullanıyor.
Note 4 ise 5.7 inç boyutunda SuperAMOLED ekran türü ve 515 ppi piksel yoğunluğu ile daha yüksek kalitede bir ekrana sahip olduğunu gösteriyor. Ancak bu kalite farkının gözle görülecek derecede ciddi bir fark olmadığını da belirtelim.Renk seçeneklerinde Nexus 6, Motorola tarafından üretilmesine rağmen sadece siyah ve beyaz renkte kasaların geliştirilmesi, siyah, beyaz, altın ve pembe renk sunan Note 4’ün gerisinde kalıyor. Sonuç olarak tasarımda Note 4 daha başarılı bir yapı sergilerken, Nexus 6 suya ve toza dayanıklılık, büyük ekran ve daha sağlam görüntüsüyle ön plana çıkıyor. Donanım Donanıma baktığımızda her iki cihaz da 3 GB RAM ve 32 GB depolama özellikleri ortak olarak bulunuyor. Depolama da Nexus 6, 64 GB dahili depolama seçeneği sunmasına rağmen harici MicroSD kart desteği bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğu söylenebilir. Note 4 ise 32 GB depolamanın yanında 128 GB kadar MicroSD kart desteğiyle geliyor. İşlemcide Nexus 6, 2.7 Ghz hızında 4 çekirdekli Snapdragon 805 işlemci ve Adreno 420 grafik işlemcisi ile 8 (4+4) çekirdekli 1.7 Ghz hızında 4 çekirdek ve 1.3 Ghz hızında 4 çekirdek Exynos 5433 işlemci ve Mali-T760 grafik işlemci kullanan Note 4’ün biraz gerisinde kalıyor.
(Not: Karşılaştırma da ülkemize gelecek olan Exynos işlemcili Samsung Galaxy Note 4 SM-N910FQ modelinin özelliklerine baktığımız için donanım karşılaştırmasında Exynos işlemciyi esas aldık.)Bataryada ise Nexus 6 daha büyük ekrana sahip olmasına rağmen her iki cihaz da 3220 mAh boyutunda bataryalar kullanıyor. Bu da Note 4’ün daha uzun süre pil kullanımı sunacağını gösteriyor. Sonuç olarak Note 4 daha güçlü işlemci, daha uzun pil ömrü ve harici MicroSD kart desteğiyle daha başarılı donanıma sahip olduğunu gösterirken Nexus 6, 64 GB depolama seçeneği ve Snapdragon 805 işlemci özellikleriyle ön plana çıkıyor. Kamera Kamerada genel olarak baktığımızda Samsung Galaxy Note 4, 16 Megapiksel çözünürlükteki kamerasıyla direkt ön plana çıkıyor. Ancak kamera kalitesinin sadece çözünürlük olmadığını hepimiz biliyoruz. Nexus 6 kamerasında, halka tasarımlı çift LED flaş özelliği dışında Note 4’ten daha başarılı bir özellik bulunmadığını görüyoruz. Note 4’te ise 3.7 Megapiksel çözünürlükteki selfie kamerası, 16 Megapiksel kamerası, çift çekim ve eş zamanlı görüntü çekim özellikleriyle daha başarılı bir kameraya sahip olduğunu gösteriyor. Her iki cihazın ortak kamera özelliklerinde ise çift LED Flaş, 4K Video kaydı, optik görüntü sabitleme, yer etiketleme, yüz tanıma, panaroma ve HDR özellikleri bulunuyor.Sonuç olarak Note 4, 16 Megapiksel kamerası ile daha başarılı bir kameraya sahip olduğunu gösteriyor. Yazılım Yazılıma baktığımızda Nexus 6 orijinal, material tasarımlı ve saf Android arayüzünün yanı sıra bilinen en güncel Android sürümü olan Android 5.0 Lollipop ile geliyor. Note 4 ise daha az stabil olan ve sistemi yoran Touchwiz arayüzü ve daha az güncel olan Android 4.4.4 KitKat işletim sistemini sunuyor. Bağlantı Bağlantıya baktığımızda her iki cihaz da Wifi 802.11ac, NFC, 4G, MicroUSB 2.0 gibi özellikler ile neredeyse aynı özellikleri gösteriyor. Ancak bu özelliklerin dışında Note 4, Bluetooth 4.1 ile daha hızlı veri aktarımı sağlıyor. Nexus 6 ise genel olarak iPhone modellerinde gördüğümüz Nano-SIM özelliği sunuyor. Sonuç Genel olarak bir sonuca varmak gerektiğindeyse Note 4’ün daha başarılı olduğunu görüyoruz. Ancak bu durum Nexus 6’nın kötü bir cihaz olduğunu değil, sadece belli özellikleriyle Note 4’ün gerisinde kaldığını gösteriyor.